The Yukon News won five first-place awards in its circulation category at the 2013 Canadian Community Newspaper Awards, while Ubyssey, the UBC student publication, swept all four first-place awards in the campus newspaper division. 

Newspapers Canada announced the awards for 33 unique categories on Thursday. This year’s first-place winners will be recognized at a special event on May 2 at the INK+BEYOND newspaper conference in Ottawa. 

Here is the full list of winners: 

General Excellence, circulation up to 1249

Best All-Round Newspaper
1 – Herald, Whitewood, SK
2 – The North Thompson Times, Clearwater, BC
3 – Express, Meaford, ON

Best Editorial Page1 – Express, Meaford, ON
2 – Bowen Island Undercurrent, Bowen Island, BC
3 – The North Thompson Times, Clearwater, BC

Best Front Page
1 – Herald, Whitewood, SK
2 – Elk Point Review, Elk Point, AB
3 – Bowen Island Undercurrent, Bowen Island, BC

Blue Ribbon
Eagle Valley News, Sicamous, BC
Express, Meaford, ON
Herald, Whitewood, SK
The North Thompson Times, Clearwater, BC
The Valley Sentinel, Valemount/McBride, BC

General Excellence, circulation 1250 to 1999

Best All-Round Newspaper1 – The Georgian, Stephenville, NL
2 – The Eastern Door, Kahnawake, QC
3 – The Chronicle, Ladysmith/Chemainus, BC

Best Editorial Page
1 – Hub, Hay River, NT
2 – The Chronicle, Ladysmith/Chemainus, BC
3 – South Peace News, High Prairie, AB

Best Front Page1 – The Chronicle, Ladysmith/Chemainus, BC
2 – The Hope Standard, Hope, BC
3 – The Georgian, Stephenville, NL

Blue Ribbon
Gravenhurst Banner, Gravenhurst, ON
Hub, Hay River, NT
The Chronicle, Ladysmith/Chemainus, BC
The Digby Courier, Digby, NS
The Eastern Door, Kahnawake, QC
The Georgian, Stephenville, NL
The Hope Standard, Hope, BC
The Macleod Gazette, Fort Macleod, AB
The Roblin Review, Roblin, MB
The Valley Echo, Invermere, BC

General Excellence, circulation 2000 to 2999

Results to be confirmed.

General Excellence, circulation 3000 to 3999

Best All-Round Newspaper
1 – Gulf Islands Driftwood, Salt Spring island, BC
2 – Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
3 – Powell River Peak, Powell River, BC

Best Editorial Page1 – Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
2 – Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
3 – Powell River Peak, Powell River, BC

Best Front Page
1 – Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
2 – Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
3 – Powell River Peak, Powell River, BC

Blue RibbonGulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
Kings County Advertiser, Kentville, NS
Kings County Record, Sussex, NB
Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
Powell River Peak, Powell River, BC
The Barrhead Leader, Barrhead, AB
The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB
The St. Paul Journal, St. Paul, AB
The Westlock News, Westlock, AB

General Excellence, circulation 4000 to 6499

Best All-Round Newspaper1 – Huntsville Forester, Huntsville, ON
2 – The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
3 – Nunavut News/North, Nunavut, NU

Best Editorial Page
1 – Huntsville Forester, Huntsville, ON
2 – Yellowknifer, Yellowknife, NT
3 – Fort Frances Times, Fort Frances, ON

Best Front Page1 – Huntsville Forester, Huntsville, ON
2 – Vanguard, Yarmouth, NS
3 – Kings County Register, Kentville, NS

Blue Ribbon
The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
Yellowknifer, Yellowknife, NT

General Excellence, circulation 6500 to 12499

Best All-Round Newspaper
1 – Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC
2 – Question, Whistler, BC
3 – Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Best Editorial Page1 – The Carillon, Steinbach, MB
2 – Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC
3 – Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Best Front Page
1 – Question, Whistler, BC
2 – Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC
3 – Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Blue RibbonAlberni Valley News, Port Alberni, BC
Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC
Embassy, Ottawa, ON
Hill Times, Ottawa, ON
Mission Record, Mission, BC
Question, Whistler, BC
Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB
Star, Nelson, BC
Stittsville News EMC, Stittsville, ON
The Carillon, Steinbach, MB
Times Advertiser, Wetaskiwin, AB

General Excellence, circulation 12500 to 24999

Best All-Round Newspaper1 – Observer, Elmira-Woolwich, ON
2 – Penticton Western News, Penticton, BC
3 – The Record, New Westminster, BC

Best Editorial Page
1 – Observer, Elmira-Woolwich, ON
2 – Dundas Star News, Dundas, ON
3 – Penticton Western News, Penticton, BC

Best Front Page1 – Airdrie Echo, Airdrie, AB
2 – Observer, Elmira-Woolwich, ON
3 – Penticton Western News, Penticton, BC

Blue Ribbon
Airdrie Echo, Airdrie, AB
Cloverdale Reporter, Cloverdale, BC
Comox Valley Record, Courtenay Comox Valley, BC
Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC
Fast Forward Weekly, Calgary, AB
Goldstream News Gazette, Victoria, BC
Northumberland News, Cobourg/Port Hope/Colborne, ON
Observer, Elmira-Woolwich, ON
Okotoks Western Wheel, Okotoks, AB
Peninsula News Review, Sidney, BC
Penticton Western News, Penticton, BC
Prairie Post, Swift Current, SK
Renfrew Mercury EMC, Renfrew, ON
Sun/Tribune, Stouffville, ON
The News, Parksville/Qualicum Beach, BC
The Record, New Westminster, BC

General Excellence, circulation 25000 and over

Best All-Round Newspaper
1 – St. Albert Gazette, St. Albert, AB
2 – The Leader, Surrey/North Delta, BC
3 – The Daily News, Kamloops, BC

Best Editorial Page1 – Stoney Creek News, Stoney Creek, ON
2 – The Suburban, Montreal, QC
3 – Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC

Best Front Page
1 – Northern Life, Sudbury, ON
2 – The Leader, Surrey/North Delta, BC
3 – The Daily News, Kamloops, BC

Blue RibbonBurnaby Now, Burnaby, BC
Chilliwack Times, Chilliwack, BC
Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC
Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC
North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC
North York Mirror, North York, ON
Northern Life, Sudbury, ON
Outlook North Vancouver, North Vancouver, BC
Peace Arch News, Surrey, BC
Saanich News, Saanich, BC
St. Albert Gazette, St. Albert, AB
Stoney Creek News, Stoney Creek, ON
The Daily News, Kamloops, BC
The Langley Times, Langley, BC
The Leader, Surrey/North Delta, BC
The Now, Surrey/North Delta/White Rock, BC
The Suburban, Montreal, QC
Waterloo Chronicle, Waterloo, ON

Best News Story, circulation up to 3999
1 – Janani Whitfield, The St. Paul Journal, St. Paul, AB
2 – Jackie Jardine, The Advocate, Pictou, NS
3 – Nancy Kelly, Kings County Advertiser, Kentville, NS

Best News Story, circulation 4000 to 124991 – Roxanne Stasyszyn, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – Tim Collins, Oak Bay News, Oak Bay, BC
3 – Lisa Brown, The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS

Best News Story, circulation 12500 and over
1 – Michele Young, The Daily News, Kamloops, BC
2 – Barbara-Ann MacEachern, Kawartha Lakes This Week, Kawartha Lakes, ON
3 – Tracy Holmes, Peace Arch News, Surrey, BC

Best Feature Story, circulation up to 39991 – Rebecca Aldous, The Chief, Squamish, BC
2 – Sue Hickey, The Advertiser, Grand Falls-Windsor, NL
3 – Tammy Scott-Wallace, Kings County Record, Sussex, NB

Best Feature Story, circulation 4000 to 12499
1 – Mandi Hargrave, Huntsville Forester, Huntsville, ON
2 – Lenny Carpenter, Wawatay News, Sioux Lookout, ON
3 – Roxanne Stasyszyn, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT

Best Feature Story, circulation 12500 and over1 – Mario Bartel, NewsLeader, Burnaby, BC
2 – James Jackson, Observer, Elmira-Woolwich, ON
3 – Mary Ellen Green, Monday Magazine, Victoria, BC

Best Feature Series, circulation up to 3999
1 – The Low Down To Hull & Back News, Wakefield/Gatineau Hills, QC
2 – Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
3 – The Chief, Squamish, BC

Best Feature Series, circulation 4000 to 124991 – Stephanie Wesley, Wawatay News, Sioux Lookout, ON
2 – Mandi Hargrave, Huntsville Forester, Huntsville, ON
3 – Vivian Belik, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT

Best Feature Series, circulation 12500 and over
1 – Mike Howell, The Vancouver Courier – West Side, Vancouver, BC
2 – Boaz Joseph, The Leader, Surrey/North Delta, BC
3 – Kristen Calis, Jessica Cunha, Rosie-Ann Grover, Oshawa This Week, Oshawa, ON

Outstanding Columnist, circulation open1 – Al Pope, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – Michael Zwaagstra, The Carillon, Steinbach, MB
3 – Vern Faulkner, Courier Weekend, St. Stephen, NB

Outstanding Reporter Initiative, circulation up to 9999
1 – John Thompson, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – Sean Mcintyre, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
3 – Glen Gibbs, Powell River Peak, Powell River, BC

Outstanding Reporter Initiative, circulation 10000 and over
1 – Len Gillis, Timmins Times, Timmins, ON
2 – Sarah Frank, Peterborough This Week, Peterborough, ON
3 – Vikki Hopes, The Abbotsford News, Abbotsford, BC

Best National Editorial, circulation up to 9999
1 – Pauline Kerr, Advance Times, Wingham, ON
2 – Johnna Ruocco, Star, Whitecourt, AB
3 – Robson Fletcher, The Fitzhugh, Jasper, AB

Best National Editorial, circulation 10000 and over
1 – Beryl Wajsman, The Suburban, Montreal, QC
2 – Desmond Devoy, Perth EMC, Perth, ON
3 – Lucy Hass, Renfrew Mercury EMC, Renfrew, ON

Best Local Editorial, circulation up to 3999
1 – Robson Fletcher, The Fitzhugh, Jasper, AB
2 – Vern Faulkner, The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB
3 – Erika Engel, Courier-Herald, Blue Mountains, ON

Best Local Editorial, circulation 4000 to 12499
1 – Vernon Oickle, The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
2 – Cindy Chant, West Prince Graphic, Alberton, PE
3 – Chris Puglia, NWT News/North, Yellowknife, NT

[node:ad]

Best Local Editorial, circulation 12500 and over
1 – Brenda Jefferies, Flamborough Review, Waterdown, ON
2 – Ted McFadden, Era-Banner/Aurora Banner, Newmarket/Aurora, ON
3 – Don Ford, Post, Burlington, ON

Best Historical Story, circulation up to 3999
1 – Jeff Morris, Journal, Prescott, ON
2 – Andrew Hudson, The Interior News, Smithers, BC
3 – Rebecca Aldous, The Chief, Squamish, BC

Best Historical Story, circulation 4000 to 12499
1 – Kristian Rasmussen, Columbia Valley Pioneer, Invermere, BC
2 – Brandon Barrett (no relation to judge), Question, Whistler, BC
3 – Wes Keating, The Carillon, Steinbach, MB

Best Historical Story, circulation 12500 and over
1 – Bob Blakey, Fast Forward Weekly, Calgary, AB
2 – Toby Gorman, Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC
3 – Kevin Parnell, Capital News, Kelowna, BC

Best Headline Writing, circulation open
1 – The Prince George Citizen, Prince George, BC
2 – Sooke News Mirror, Sooke, BC
3 – The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB

Best Local Cartoon, circulation up to 9999
1 – Wendy Brown, Powell River Peak, Powell River, BC
2 – Ted Michener, Courier Weekend, St. Stephen, NB
3 – Wyatt Tremblay, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT

Best Local Cartoon, circulation 10000 and over
1 – Bob Castle, Comox Valley Record, Courtenay Comox Valley, BC
2 – Ole Heggen, Victoria News, Victoria, BC
3 – Anthony Bonaparte, The Suburban, Montreal, QC

Best Spot News Photo Coverage, circulation up to 3999
1 – Ken Johnston, Record, Rainy River, ON
2 – Stu Salkeld, Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
3 – Rob Perry, Aylmer Express, Aylmer, ON

Best Spot News Photo Coverage, circulation 4000 to 12499
1 – Jeffrey Heyden-Kaye, Ponoka News, Ponoka, AB
2 – Kelly Clemmer, The Wainwright Star, Wainwright, AB
3 – Scotty Aitken/APN Photo, Review, Rimbey, AB

Best Spot News Photo Coverage, circulation 12500 and over
1 – Len Gillis, Timmins Times, Timmins, ON
2 – Jennifer Smith, Capital News, Kelowna, BC
3 – Mike Wakefield, North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC

Best News Feature Photo, circulation up to 3999
1 – Marcus Day/Kelly Brooks, The Barrhead Leader, Barrhead, AB
2 – Rebecca Aldous, The Chief, Squamish, BC
3 – Scott Cressman, Independent, New Hamburg, ON

Best News Feature Photo, circulation 4000 to 12499
1 – Mike Thomas, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – David Buzzard, Question, Whistler, BC
3 – Wawmeesh G. Hamilton, Alberni Valley News, Port Alberni, BC

Best News Feature Photo, circulation 12500 and over
1 – John Morrow, The Abbotsford News, Abbotsford, BC
2 – Andrew Leong, Cowichan News Leader Pictorial, Duncan, BC
3 – Mike Wakefield, North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC

Best Feature Photo, circulation up to 3999
1 – James Murray, Salmon Arm Observer, Salmon Arm, BC
2 – Katherine Hudson, Inuvik Drum, Inuvik, NT
3 – Debra Stringfellow, Bowen Island Undercurrent, Bowen Island, BC

Best Feature Photo, circulation 4000 to 12499
1 – Samuel Dobrin, Star, Nelson, BC
2 – Kelly Clemmer, The Wainwright Star, Wainwright, AB
3 – Maggie Pippy, The Packet, Clarenville, NL

Best Feature Photo, circulation 12500 and over
1 – Arnold Lim, Peninsula News Review, Sidney, BC
2 – Mark D. Brett, Penticton Western News, Penticton, BC
3 – Lance Anderson, Peterborough This Week, Peterborough, ON

Best Sports Photo, circulation up to 3999
1 – Ben Lypka, The Chief, Squamish, BC
2 – Jamie Roach, Kings County Record, Sussex, NB
3 – John Cameron, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC

Best Sports Photo, circulation 4000 to 12499
Results to be confirmed.

Best Sports Photo, circulation 12500 and over
1 – James Emery, Airdrie Echo, Airdrie, AB
2 – Andrew Leong, Cowichan News Leader Pictorial, Duncan, BC
3 – Miranda Gathercole, The Langley Times, Langley, BC

Best Photo Essay, circulation up to 3999
1 – Janice Huser, The St. Paul Journal, St. Paul, AB
2 – Meagan Wohlberg, Northern Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT
3 – Alicia Baas, Powell River Peak, Powell River, BC

Best Photo Essay, circulation 4000 to 12499
1 – Ian Stewart, The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – Kelly Clemmer, The Wainwright Star, Wainwright, AB
3 – Robert Hirtle, The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS

Best Photo Essay, circulation 12500 and over
1 – Rick Madonik, Michael Ivanin, Graham Paine, David Ritchie., Post, Burlington, ON
2 – Ron Pietroniro, Clarington This Week, Clarington, ON
3 – Rob Beintema, Dan Sutton, Fred Loek, Mississauga News, Mississauga, ON

Best Photo Illustration, circulation open
1 – Carrie Baumgartner, The Edge, Wainwright, AB
2 – Sunday Lek, Peterborough This Week, Peterborough, ON
3 – Melissa Morris, The Fitzhugh, Jasper, AB

Outstanding Community Service, circulation up to 9999
1 – Aylmer Express, Aylmer, ON
2 – The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
3 – North Island Gazette, Port Hardy, BC

Outstanding Community Service, circulation 10000 and over
1 – The Vancouver Courier – West Side, Vancouver, BC
2 – Selkirk Record, Selkirk, MB
3 – Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC

Best Holiday Edition, circulation up to 3999
1 – Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
2 – The Williams Lake Tribune, Williams Lake, BC
3 – Northern Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT

Best Holiday Edition, circulation 4000 to 12499
1 – The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
2 – The Casket, Antigonish, NS
3 – Ponoka News, Ponoka, AB

Best Holiday Edition, circulation 12500 and over
1 – The Langley Times, Langley, BC
2 – The Morning Star, Vernon, BC
3 – Alberni Valley Times, Port Alberni, BC

Best Coverage of the Arts, circulation up to 9999
1 – Deh Cho Drum, Fort Simpson, NT
2 – Independent, New Hamburg, ON
3 – Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Best Coverage of the Arts, circulation 10000 and over
1 – WE/WestEnder, Vancouver, BC
2 – Monday Magazine, Victoria, BC
3 – Langley Advance, Langley, BC

Best Sports Coverage, circulation up to 3999
1 – The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB
2 – Temiskaming Speaker, New Liskeard, ON
3 – The Beacon, Gander, NL

Best Sports Coverage, circulation 4000 to 12499
1 – Question, Whistler, BC
2 – Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB
3 – The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT

Best Sports Coverage, circulation 12500 and over
1 – Oshawa This Week, Oshawa, ON
2 – Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC
3 – Saanich News, Saanich, BC

Best Web Site, circulation up to 3999
1 – The Chief, Squamish, BC
2 – Powell River Peak, Powell River, BC
3 – The Beacon, Gander, NL

Best Web Site, circulation 4000 to 12499
1 – Embassy, Ottawa, ON
2 – Manitoulin Expositor, Manitoulin Island, ON
3 – The Packet, Clarenville, NL

Best Web Site, circulation 12500 and over
1 – Era-Banner/Aurora Banner, Newmarket/Aurora, ON
2 – Advance, Barrie, ON
3 – Northern Life, Sudbury, ON

Best Multimedia Feature, circulation up to 9999
1 – The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 – Vanguard, Yarmouth, NS
3 – The Packet, Clarenville, NL

Best Multimedia Feature, circulation 10000 and over
1 – Fast Forward Weekly, Calgary, AB
2 – Penticton Western News, Penticton, BC
3 – Beaver, Oakville, ON

Best Canadian Forces Base Newspaper, circulation open
1 – Journal Adsum, CFB Valcartier, QC
2 – Lookout Newspaper and Creative Services, CFB Esquimalt, BC
3 – Aurora Newspaper, CFB Greenwood, NS

Best Environmental Writing, circulation up to 9999
1 – Sean McIntyre, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
2 – Meagan Wohlberg, Northern Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT
3 – Monica Lamb-Yorski, The Williams Lake Tribune, Williams Lake, BC

Best Environmental Writing, circulation 10000 and over

1 – Jeff Nagel, The Leader, Surrey/North Delta, BC
2 – Brent Richter, North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC
3 – Chris Hall, Port Perry Star, Port Perry, ON

Excellence in Rural Reporting, circulation open
1 – Vern Faulkner, Courier Weekend, St. Stephen, NB
2 – Carole Morris-Underhill and Ashley Thompson, Hants Journal, Windsor, NS
3 – Neil Etienne, Gravenhurst Banner, Gravenhurst, ON

Best Business Writing Award, circulation up to 9999
Results to be confirmed.

Best Business Writing Award, circulation 10000 and over

1 – Peter W. Rusland, Cowichan News Leader Pictorial, Duncan, BC

2 – Roszan Holmen, Victoria News, Victoria, BC

3 – Danielle Pope, Monday Magazine, Victoria, BC

Best Agricultural Edition, circulation up to 9999
1 – Independent, New Hamburg, ON
2 – Temiskaming Speaker, New Liskeard, ON
3 – The Carillon, Steinbach, MB

Best Agricultural Edition, circulation 10000 and over
1 – Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC
2 – Napanee Guide, Napanee/Lennox/Addington, ON
3 – Hill Times, Ottawa, ON

Best Agricultural Story, circulation open
1 – Stanley Tromp, The Vancouver Courier – West Side, Vancouver, BC
2 – Wanda Chow, NewsLeader, Burnaby, BC
3 – Meghan Balogh, Napanee Guide, Napanee/Lennox/Addington, ON

Outstanding Campus Newspaper, circulation open
1 – Ubyssey, University of British Columbia, BC
2 – The Cord, Wilfrid Laurier University, ON
3 – The Peak, Simon Fraser University, BC

Best Campus News Story, circulation open
1 – Arno Rosenfeld, Ubyssey, University of British Columbia, BC
2 – Zane Schwartz, The Varsity, University of Toronto, ON
3 – Britny Kwacz, Niagara News, Niagara College, ON

Best Campus Feature Story, circulation open
1 – Ubyssey, University of British Columbia, BC
2 – The Varsity, University of Toronto, ON
3 – The Cord, Wilfrid Laurier University, ON

Best Campus Photography, circulation open
1 – Geoff Lister, Ubyssey, University of British Columbia, BC
2 – Jordan Aubertin , Niagara News, Niagara College, ON
3 – Nick Lachance, The Cord, Wilfrid Laurier University, ON

Tamara Baluja is an award-winning journalist with CBC Vancouver and the 2018 Michener-Deacon fellow for journalism education. She was the associate editor for J-Source from 2013-2014.